Samozber jabĺk a hrušiek v Dunajskej Lužnej 2021

Event date: 01.09.2021

SAMOZBER a           

V nedeľu 31.10. otvorené:

v Miloslavove od 8:00 do 16:00

AKTUÁLNE ODRODY:

Miloslavov: Braeburn, Fuji

Samozber jabĺk 2021 končí v nedeľu 31.10.2021

Info: 0911 755 098

Na samozber prosím príďte s nasadeným rúškom a pred zberom použite dezinfekciu rúk, ktorá je pri pokladni, prípadne zbierajte v jednorázových alebo chirurgických rukaviciach. Ďakujeme 

Na samozbere kúpite ovocné šťavy, jablkové čipsy a med od nášho včelára.

Samozber bude v roku 2021 v budúcom BIO sade, ktorý je ošetrovaný podľa BIO princípov a za rok získa BIO certifikát. Tento sad nájdete medzi D. Lužnou a Šamorínom pri diaľničnej križovatke D. Lužná.

Samozber otvoríme aj v staršom sade v Miloslavove, Alžbetinom Dvore.

Všeobecné informácie: Samozber sa nachádza medzi Dunajskou Lužnou a Šamorínom hneď vedľa hlavnej cesty. Zaparkujete priamo v sade blízko pokladne. Na samozber majú povolený vstup aj malé deti. Na samozbere sa zbierajú jablká, hrušky sa dajú kúpiť len obraté. Môžete si priniesť vlastné debničky alebo si ich na mieste kúpiť. Vaše debničky pred zberom najprv odvážime. Na samozbere sa dá bezplatne požičať zberový fúrik alebo kárička. Je možné požičať si aj menší rebrík, jeho použitie je však na vlastné riziko. Prosíme aby ste si vzali aj jablká, ktoré Vám pri zbere padnú zo stromov na zem. Ceny môžu byť pre rôzne odrody odlišné, preto je dôležité aby ste odrody nemiešali. Na našom samozbere je možné platiť okrem hotovosti aj kartou. Už obraté jablká je možné zakúpiť si v našej predajni v D. Lužnej. 

V prípade dažďa je samozber zatvorený.

 1. možnosť – Samozber v budúcom BIO sade pri diaľničnej križovatke D. Lužná 

Tento sad sa vyznačuje hlavne veľkou pestrosťou odrôd, kde si každý príde na svoje. V budúcom BIO sade sme vysadili tieto odrody jabĺk: Gala, Rubinola, Isaac, Bonita, Magic Star, Swing, Red Topaz, RD Roat, Red Prince, Golden Delicious, Braeburn, FUJI, Granny Smith, Smeralda, Evelina a hrušky Xenia a BAY6485 (červená hruška).  Jablká a hrušky v ňom vynikajú krásnou farbou a skvelou chuťou.

Starostlivosť o BIO sad je obzvlášť náročná a vyžaduje si mimoriadne veľa ručnej práce. Ako to v tam vyzerá, si môžte pozrieť na videách nižšie.  Otváracie hodiny ako aj cenník samozberu v budúcom BIO sade budeme priebežne aktualizovať na tejto stránke, podľa toho, ako budú jednotlivé odrody dozrievať.

Dôvody, prečo je takéto ovocie o čosi drahšie sú v zjednodušenej podstate dva.

Dôvody, prečo je takéto ovocie o čosi drahšie sú v zjednodušenej podstate dva.

Prvý je, že samotná prevádzka organickej produkcie si nutne vyžaduje zvýšené finančné náklady. Keďže nepoužívame ochranné postreky na chemickej báze, nemôžme voči prípadným škodcom postupovať tak efektívne ako pri konvenčnom ovocinárstve. V praxi to napr. znamená zasieťovanie sadu pred škodlivým hmyzom, nákup drahých biologických prípravkov a extrémne množstvo ručnej práce. Predstavte si napríklad, že v našom sade sa vyskytne múčnatka. V bežnom sade by sme skrátka sadli do traktora a sad behom niekoľkých hodín postriekali. V tomto prípade však musíme do terénu nasadiť množstvo kolegov, ktorí celé dni vylamujú napadnuté konáriky a spórami napadnuté časti odnášajú zo sadu preč. To isté platí pri zaburinení, kde neprichádza do úvahy žiadny obvyklý postrek, ale len motyka a ohnutý chrbát.

Druhým dôvodom je znížená produkcia. Je potrebné si uvedomiť, že ekologicky spravovaný sad prináša rapídne nižšie úrody, nakoľko je v ňom nemožné použiť minerálne hnojivá a iné bežne dostupné druhy výživy stromov. To má za následok oveľa nižšie úrody. Len pre porovnanie, kým v konvenčných sadoch sa bežne približujeme k hranici 90 000 kilogramov ovocia na hektár (100 x 100 m plochy sadu)  v organickej produkcii je úroda obvykle medzi 30 000 – 50 000 kilogramov  na hektár. Ide o významný výpadok príjmu a pestovateľ, ak má mať jeho aktivita ekonomický zmysel, musí túto „stratu“ do určitej miery kompenzovať.

Verím, že aj naši zákazníci majú záujem na tom, aby sme si naše predsavzatie pestovať ovocie šetrnejšie a ohľaduplnejšie k prírode udržali a prípadne aj rozšírili. Viete nám v tom veľmi pomôcť a spoločne máme šancu na úspech.

Ďakujeme.

Prečo je ekologicky pestované ovocie drahšie?

Prečo je ekologicky pestované ovocie drahšie?

Niektorí z Vás sa nás pýtajú, prečo sú jablká a hrušky, ktoré pestujeme v našom budúcom BIO sade o čosi drahšie než ostatné ovocie z našej produkcie.

Tento rok vám totiž po prvý krát  a s veľkým potešením prinesieme úrodu nášho sadu, v ktorom dodržiavame zásady organickej a ekologickej produkcie. Tento sad aktuálne prechádza konverzným obdobím, trvajúcim 3 roky, na konci ktorého získa certifikát oficiálneho BIO sadu.

Už počas týchto rokov je v ňom však potrebné dodržiavať všetky pravidlá ako v riadnom BIO sade a preto aj ovocie, ktoré v ňom pestujeme, zodpovedá skôr týmto štandardom.

2. možnosťSamozber v Miloslavove, časť Alžbetin Dvor

V tomto sade nájdete odrody Gala, Fuji a Braeburn. Otvorený bude podľa dozrievania.

OTVÁRACIE HODINY budúci BIO SAD pri diaľničnej križovatke:

PONDELOK:
UTOROK:
STREDA:
ŠTVRTOK:
PIATOK:
SOBOTA:
NEDEĽA:

OTVÁRACIE HODINY sad Miloslavov, Alžbetin Dvor:

PONDELOK:       25.10.2021            OTVORENÉ 9:00 – 17:00
UTOROK:       26.10.2021            OTVORENÉ 9:00 – 17:00
STREDA:       27.10.2021            OTVORENÉ 9:00 – 17:00
ŠTVRTOK:       28.10.2021            OTVORENÉ 9:00 – 17:00
PIATOK:       29.10.2021            OTVORENÉ 9:00 – 17:00
SOBOTA:       30.10.2021            OTVORENÉ 8:00 – 17:00
NEDEĽA:       31.10.2021            OTVORENÉ 8:00 – 16:00

CENNÍK SAMOZBER 2021 budúci BIO SAD pri diaľničnej križovatke:

Tovar                                                                  EUR

FUJI, EVELINA, SMERALDA 1kg
                     1,20
Ostatné odrody jabĺk 1kg                       1,00
Jablká II. trieda 1 kg                      0,40
Hrušky 1kg
Debnička drevená/plastová 1 ks                      1,00
Slivky obraté 1 kg                      2,50
Hrušky 1 kg obraté (nie sú z BIO sadu)

CENNÍK SAMOZBER 2021 sad Miloslavov, Alžbetin Dvor

Tovar                                                                  EUR

Gala, G. Delicious, Granny Smith 1kg
                          0,70
Fuji 1kg                             1,00
Braeburn 1 kg                            0,80
Jablká II. trieda 1kg                            0,30 
Debnička drevená/plastová 1 ks                           1,00
Slivky obraté 1 kg                             2,50
Hrušky 1 kg obraté (nie sú z tohto sadu)                           od 1,50

Samozber jabĺk. Ako na to?

Virtuálna prehliadka budúceho Bio sadu.  Kliknite na ikonu a otvorí sa Vám 360 fotka.

O budúcom BIO sade.