Jablká a hrušky

Jablká a hrušky špičkovej kvality.

Len najlepšie ovocie dopestované hlavne špičkovými slovenskými pestovateľmi, členmi ovocinárskeho družstva Bonum, má právo byť predávané pod touto značkou.

Kritéria sú prísne, kontrola kvality začína už v sade, u pestovateľa.

 

To najlepšie, čo sa v sadoch urodí. Krásne, chutné, zdravé ovocie, ovocie značky:“ Dobrý ježko“. 

 

 

Je to už viac, ako 20 rokov, odkedy bol v Dunajskej Lužnej vysadený prvý, moderný  jabloňový sad. Nové sady medzičasom vyrástli aj  vo viacerých obciach na Žitnom ostrove a západnom Slovensku. Priaznivá klíma, veľa slnka, kvalitná pôda a dostatok vody im dáva jedinečnú chuť, farbu, vôňu a predovšetkým veľmi dobré nutričné vlastnosti. Možno aj preto dostali od svojich zákazníkov prezývku „dobré jablká“.  Značka Dobrý ježko reprezentuje to najlepšie, čo sa v sadoch urodí. Krásne, chutné a zdravé. Kritéria sú stanovené veľmi prísne. Kontrola kvality začína už v sade, u pestovateľa. Dobré jablká sú pestované systémami: Integrovaná produkcia a Global Gap.

Najviac pestované odrody jabĺk:

Gala

Vznikla z kríženia Kidd’s Orange a Golden Delicious v H.J. Kidd na Novom Zélande. Pestuje sa od roku 1960 a dnes patrí z globálneho hľadiska k najviac vysádzaným odrodám.Dužina je chrumkavá, aromatická, sladká a šťavnatá. Je to skorá odroda, ktorá dozrieva koncom augusta, ale v skladoch s riadenou atmosférou vydrží do marca. Plody sú stredne veľké, červenej farby. Existuje veľa farebných mutácii odrody Gala. Medzi najznámejšie patrí Royal, Gala Must, Schniga, Buckeye®, Royal Bauty a Brookfild.

Golden Delicious

Momentálne patrí medzi vo svete najviac rozšírené odrody. Je to náhodný kríženec objavený okolo roku 1800 v USA.Farba plodu je zelená, pri vyššej zrelosti žltá. Niekedy s jemným ružovkastým líčkom.  Dužina šťavnatá, krehká, sladká, jemne aromatická. Oberá sa v septembri a v skladoch s riadenou atmosférou vydrží takmer až do novej úrody.

Jonagold / Jonagored

Vznikol v roku 1953 v New Yorku krížením odrôd Golden Delicious a Jonathan. Plody sú zelenožlté s červenou krycou farbou. Má mäkšiu, ale chrumkavú a šťavnatú dužinu. Chuť je aromatická, sladkastá, jemne kyslá s vyváženým pomerom cukrov a kyselín. Dozrieva v polovici septembra. V ULO skladoch je skladovateľná do začiatku leta. Jonagold má viacero farebných klonov ako napríklad Jonagored Jonaprince.

Red Delicious

Pravdepodobne vznikol v roku 1921 v štáte Iowa (USA) mutáciou odrody Golden Delicious. Dužinu má pevnú, šťavnatú, chrumkavú a sladkú. Farba plodu je tmavočervená  s typickými, výraznými hrbolčekmi v oblasti kalicha.Existuje veľa farebných mutácií tejto odrody. Medzi najznámejšie patrí Red Cup, Jeromine….. Je veľmi dobre skladovateľné.

Braeburn

Táto zimná odroda pochádza z Nového Zélandu. Pravdepodobne je to náhodný kríženec, ktorý vznikol vo voľnej prírode, krížením odrôd Lady Hamilton a Coxova reneta. Bol objavený v roku 1952 . Šupka je zelená, prekrytá tmavooranžovou krycou farbou.  Dužina je nažltkastej farby, šťavnatá veľmi pevná. Plody sú mimoriadne odolné proti otlačeniu. Oberá sa v polovici októbra. Plody sú veľmi dobre skladovateľné.

Idared

Je to stará, osvedčená odroda rozšírená po celom svete. Bola objavená v USA v štáte Idaho po ktorom „zdedila“  aj meno (Ida-Red).Plody sú intenzívnej červenej farby. Dužina jemná, stredne šťavnatá, biela.Dozrieva v druhej polovici októbra. Je veľmi dobre skladovateľná v skladoch s riadenou atmosférou, ale aj v chladiarňach.

Granny Smith

Bola objavená v roku 1868 v Austrálii. Objavila ju pani Maria Ann Smith na svojej záhrade v blízkosti Sydney. Po nej dostala aj názov Granny Smith (babka Smithová). Veľmi rýchlo nadobudla svetový význam. Plody sú hladké, sýtozelenej farby, so slabým voskovým povlakom. Dužina je pevná, bielej farby, stredne šťavnatá. Chuť je kyslá, osviežujúca s typickou arómou po tráve. Oberá sa veľmi neskoro, spravidla až koncom októbra. Je dobre skladovateľná do februára.

Topaz

Odroda českého pôvodu, odolná voči hubovým chorobám. Je to kríženec odrody Rubín a Vanda. Bola vyšľachtená v Inštitúte experimentálnej botaniky v Prahe. Plody sú oválneho tvaru. Šupka je žltá s tmavočerveným líčkom s pásikmi. Dužina je krehká, šťavnatá, chrumkavá, jemne korenistej, sviežej chuti.Je to neskorá odroda. Dozrieva v polovici septembra. Spravidla je veľmi dobre skladovateľná. V skladoch s riadenou atmosférou vydrží do konca júna.

Rubinola

Bola vyšľachtená v Čechách krížením odrôd Prima a Rubín. Základná farba šupky je žltá, prekrytá žiarivo červenou farbou. Chuť je jemne korenistá, veľmi lahodná. Zaujímavosťou je, že Rubinola je úplne odolná voči hlavnej chorobe jabloní, chrastavitosti. Patrí medzi odrody rodiace na dlhom dreve a preto vyžaduje špeciálny rez.

Šampion

Je to česká odroda vyšľachtená krížením Golden Delicious a Coxova oranžová reneta. Plody sú zelenožltej farby, prekryté s oranžovo-červeným líčkom. Dužina je žltobiela, šťavnatá a krehká. Veľmi chutná, s harmonickým pomerom cukrov a kyselín. Jablká sú výborné hneď po obratí. Netreba ich nechať „odležať“ v skladoch. Dozrieva koncom septembra. Skladovateľný je do Vianoc, neskôr dužina múčnatie.

Nie je Gala ako Gala

Gala Must

Gala Buckeye®

Gala Schniga

Najčastejšie spôsoby balenia jabĺk:

KARTÓN, 1 VRSTVA UKLADANÉ 

Š 60/ H 40/ V 11 cm, 6 alebo 6,5 kg netto

NEVRATNÁ PALETA 100X 120 cm,

5 x 18 vrstiev = 90 kartónov

EUROPALETA 80 X 120 cm,

4 x 18 vrstiev = 72 kartónov

Plastová prepravka IFCO, STECO, EUROPOOL

Š 60/ H 40/ V 11 cm, 6 alebo 6,5 kg netto

NEVRATNÁ PALETA 100X 120 cm,

5 x 18 vrstiev = 90 kartónov

EUROPALETA 80 X 120 cm,

4 x 18 vrstiev = 72 kartónov

Kartón 50 x 30 x 17 cm, ukladané na preložke, 8 kg

Kartón 50 x 30 x 11 cm, ukladané na preložke, 4 kg

6 x 16 vrstiev = 96 kartónov
na europalete 80 x 120 cm

2 kg jabĺk v igelitovej taške

Kalendar Jablká a hrušky

<