Jahody

Slovenské jahody

Veľa slnka, úrodná pôda Žitného Ostrova a západného Slovenska, dostatok kvalitnej vody, toto robí Dobré jahody dobrými, až výnimočnými. Pestujú sa vo fóliových tuneloch, alebo sú proti chladu chránené netkanou textíliou. V medziriadkoch je nastielaná slama, aby plody ostali čisté a nešírili sa na ne choroby jahôd z pôdy.

V každom riadku je pod mulčovacou fóliou uložené zavlažovacie potrubie pre presné dávkovanie živín priamo ku koreňom každej jahodovej sadenici. Poškodené a choré plody sú dennodenne oberané a likvidované mimo plantáže. Škodcovia sú odchytávaní do lapákov. Napríklad aj takéto alternatívne metódy pestovania a ochrany ich chránia pred nepriaznivým počasím, chorobami a škodcami jahôd.

Najviac pestované odrody jahôd:

Joly

 

Plody sú veľké, homogénne, splošteného tvaru. Dužina má priam ideálnu tvrdosť, je sladká, vynikajúcej chuti. Farba šupky je žiarivo červená, lesklá, rovnako, ako aj dužina. V slovenských podmienkach dozrieva 3-5 dní po Elsante.

Clery

 

Úrodná odroda, ktorej porasty sú takmer vždy zdravé. Má dobré chuťové vlastnosti, príjemnú arómu, žiarivo červenú šupku a pekný, pravidelný kónický tvar plodu. Je vhodná pre rýchlenie.

Elsanta

 

Veľká, aromatická odroda, dobrej chuti. Je veľmi úrodná. Plody sú veľké, oválne, oranžové, ťažšie sa oberajú.

Moje milé, premilené jahody...

Najčastejšie spôsoby balenia jahôd:

250g jahôd v kelímku uzatvorenom s viečkom alebo vo flowpacku,

16 ks kelímkov v kartóne, alebo plastovej prepravke Europool, Steco,

alebo Ifco š 60 / h 40 / v 11 cm

4 x 18 vrstiev = 90 kartónov

500g jahôd v kelímku uzatvorenom s viečkom
alebo vo flowpacku,
10 ks kelímkov v kartóne, alebo plastovej
prepravke Europool, Steco, alebo Ifco
š 60 / h 40 / v 11 cm
4 x 18 vrstiev = 90 kartónov

Drevený košík na cca 2 kg jahôd.