Čerešne

Slovenské čerešne

Slovenské čerešne sú známe takmer v celej Európe. Pestujú sa na rozlohe 50 ha v troch mikroklimatických oblastiach. Na Žitnom ostrove, na úbočiach rieky Žitavy a na Hornej Nitre. To preto, aby dozrievali postupnea ich dostupnosť bola čo najdlhšia. Hlavnoupestovanou odrodou je česká odroda Kordia.

Naše čerešňové sady sú chránené proti dažďufóliovými strechami, proti vtákom ich chrániadravce, alebo plašiče vysielajúce ich zvuky. Kvapková závlaha dodáva koreňom vodu a v nej rozpustené živiny. Čerešne oberáme len skoro ráno, pokiaľ sú ešte chladné.

Okamžite ich odvážamedo skladu.

Tam sú veľmi rýchlo schladené prúdom studenej vody s teplotou 2˚ C. Triedenie prebieha na optickej triedičke, ktorá triedi čerešne podľa veľkosti, kvality a farby. Takto rýchlo schladené a vytriedené čerešne vydržia chutné a krásne približne 14 dní.

Proti jarným mrazom sú čerešne chránené niekoľkonásobným protimrazovým systémom.

V sadoch sú umiestnené ventilátory, ktoré vháňajú teplejší vzduch. Pestovatelia počas chladných nocí zapaľujú parafínové sviečky. Vrtuľníky stláčajú teplejší vzduch k zemi.

Najviac pestované odrody čerešní:

Kordia

Patrí medzi tmavé chrupky. Je to cudzoopelivá odroda a dobrým opeľovačom pre iné odrody. Plody sú veľké, tmavé, pevné, veľmi sladké na dlhej stopke. Rodí bohato a v konzumnej zrelosti vydrží na stromoch veľmi dlho (až 10 – 14 dní). Je vysoko odolná voči praskaniu, ale náchylná na jarné mrazy. Vznikla ako náhodný semenáč, ktorý bol objavený v Těchlovicích pri Hradci Králové v sade vysadenom tesne po druhej svetovej vojne.

Korvik

Bohato rodiaca odroda, dozrievajúca v júni, pri veľkej násade sú plody drobné. Plody sú sladké, je cudzoopelivá.

Schneiders

Je to tmavá chrupka s veľkými pevnými plodmi. Dozrieva koncom júna. Plody sú sladké, odolné voči praskaniu. Dozrievajú nerovnomerne. Pochádza z Nemecka.

Summit

Odroda dozrievajúca v polovici júna, plody sú veľké, tmavočervené v tvare srdca, sladké, veľmi šťavnaté. Pri veľkej násade sú drobné. V prípade daždivého počasia sú náchylné na praskanie a moniliózu.

Van

Patrí medzi tzv. tmavé chrupky. Dozrievajúca v polovici júna. Je nenáročná, znášajúca aj mráz. Rodí bohato. Plody sú veľké, pevné, na krátkej stopke, čo je nevýhodou pri zbere. Je náchylná na moniliózu. Pochádza z Experimental Station Summerland, Kanada. Vznikla z voľného opelenia odrody Empress Eugenie.

Najviac pestované odrody čerešní:

Variant 1:

5 kg čerešní v drevenej debničkeš 50 / h 30 / v 11 cm
6 x 12 vrstiev = 72 debničiek na europalete 80 x 120 cm

alebo

6 x 8 vrstiev = 48 debničiekna nevratnej palete 120 x 120 cm

Variant 2:

250 g čerešní v uzatvorenom kelímku s viečkom, alebo vo flowpacku
16 ks kelímkov v kartóne alebo plastovej prepravke Europool Steco, alebo Ifcoš 60 / h 40 / v cca 11 cm

alebo

500 g čerešní v uzatvorenom kelímku s viečkom alebo vo flowpacku
10 ks kelímkov v kartóne, alebo plastovejprepravke Europool Steco, alebo Ifcoš 60 / h 40 / v cca 11 cm4

18 vrstiev = 90 kartónov na europalete 80 x 120 cm

Variant 3:

2kg čerešní v kartóne š 29 / h 20 / v 10 cm
20 x 12 vrstiev = 240 kartónov na europalete 80 x 120 cm


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/f/0f92ca8d-ca23-471a-bda0-624972970217/dobryjezko.sk/web/wp-content/themes/wp_theme/components/call-to-action.php on line 33